Zakres występowania Wyschlika Grzebykorożnego
Wyschlik grzebykorożny (Ptilinus Pectinicornis) to groźny szkodnik drewna występujący na terenie całej Polski oraz Europy. Wyschlik żeruje prawie wyłącznie w drewnie liściastym (głównie dąb, olcha czy buk). Może żerować także w drewnie iglastym w którym jednak ze względu na trudności w składaniu jaj nie będzie się rozmnażał. W naturze żeruje głownie w drewnie wyschniętym, zaś w drewnie przetworzonym głownie w drewnie konstrukcyjnym, meblach, rzeźbach i przedmiotach drewnianych.
Wyschlik Grzebykorożny larwa rozwój
Wyschlik grzebykorożny rozmnaża się w miesiącach ciepłych. Wyschlik owad rozpoczyna loty od maja i trwają one do początku lipca. Prowadzi dzienny tryb życia i często można je zaobserować w ciągu dnia. Samica wyschlika drąży w drewnie tunel do głębokości ok 10-15 mm lub wykorzystuje stare żerowiska i je pogłębiaja, po czym składa od 1 do kilku jaj, a następnie blokują otwór wylotowy i umiera jednocześnie zatykając go własnym ciałem. Larwy wyschlika wylęgają się ze złożonych jak w ciągu kilku, kilkunastu dni. Wyrośnięte larwy drążą kanały o szerokości ok 2 mm. Rozwój jednego pokolenia tych szkodników drewna trwa kilka lat, przy czym nie krócej niż 2 lata. Dorosły Wyschlik Grzebykorożny owad to brązowy chrząszcz o długości ciała od 3 do 5 mm. Samce są mniejsze niż samice i mają większe charakterystyczne grzebykowate czułki.
Wyschlik Grzebykorożny zwalczanie
Obecność Wyschlika Grzebykorożnego rozpoznajemy po otworach w drewnie, wysypującej się mączce drzewnej, a w okresie letnim z uwagi na dzienny tryb życia możemy również zaobserwować loty dorosłych owadów. Wyschlik jest groźnym szkodnikiem drewna liściastego, przy czym głównie atakuje i doprowadza do zniszczenia meble, rzeźby, sprzęty gospodarskie i galanterię drewnianą, rzadziej drewno konstrukcyjne.
Podstawowe metody zwalczania Wyschlika Grzebykorożnegoto w przypadku drwna konstrukcyjnego budowli jest fumigacja inaczej gazowanie domu, dachu, budynku. czasami można zastosować metodę Xilix Gel, a w przypadku cennych zabytkowych przedmiotów metodę Veloxy. Dobór odpowiedniej metody zapewniają fachowcy z Drevpol po przeprowadzeniu analizy obiektu.