Zmorsznik Czerwony - zakres występowania
Zmorsznik Czerwony (Stictoleptura rubra) występuje na terenie całej Polski oraz Europy. Szkodnik atakuje w zasadzie wyłącznie iglaste gatunki drewna. Jest częściej występującym szkodnikiem niż zmorsznik jodłowiec, czy zmorsznik krwisty lub zmorsznik czarny.
Zmorsznik Czerwony - rozwój
Dorosły zmorsznik chrząszcz ma zazwyczaj kolor czerwony pokryw (rzadziej czarny) u samców, a u samic czerwony (rzadziej żółtobrunatny) i osiąg od 10 do 21mm długości. Na liczebność zmorsznka pozytywny wpływ ma wysoka temperatura. Samica zmorsznika składa nawet do 700 jaj. Zmorsznik larwa osiąg długość do 35 mm i żerują w drewnie od 1 roku do 3 lat i uzupełnia swoją dietę o grzyby.
Zmorsznik Czerwony - zwalczanie
Zmorsznik Czerwony atakuje i niszczy drewno podwalin i legarów w domach drewnianych lub miejscach stałych zacieków na zewnętrznych ścianach budynków. Preferuje miejsca zacienione. Lubi drewno wilgotne i zagrzybione. Spotyka się go również w drewnianych słupach ogrodzeniowych, palach mostowych i wieżach przeciwpożarowych. Podstawową metodą zwalczania szkodników drewna jest fumigacja inaczej gazowanie w przypadku braku dostępności di drewna oraz dodatkowo impregnacja owadobóczjcza w przypadku drewna w pełni dostępnego.